سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
نقش تجهیزات آزمایشگاهی در میکروبیولوژی
میکروبیولوژی یا میکروب ‌شناسی به دانشی گفته می شود که در مورد زیرسازواره های بیماری ها از جمله شکل، ترکیب، ویژگی های عوامل بیماری زا در جانداران بحث و بررسی می کند.

تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی


میکروبیولوژی یا میکروب ‌شناسی ( یا ریززیست‌شناسی) به دانشی گفته می شود که در مورد زیرسازواره های بیماری ها از جمله شکل، ترکیب، ویژگی های عوامل بیماری زا در جانداران بحث و بررسی می کند. این علم دربرگیرنده تحقیقات گسترده در رابطه با یوکاریوت ‌هایی مانند قارچ و تک سلولی‌ ها، پروتوزوئرها و پروکاریوت ها (باکتری‌ ها) و ویروس ها می ‌باشد. از آنجا که عوامل بیماری زا در جانداران با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، تجهیزات آزمایشگاهی متعددی برای تحقیقات گسترده، اختراع شده است.
 

 
نقش تجهیزات آزمایشگاهی در دانش میکروبیولوژی را می توان با ذکر چند نمونه از وسایل و دستگاه های کاربردی عنوان کرد:

کاربرد دستگاه انکوباتور در میکروبیولوژی

یکی از دستگاه های پرکاربرد در تحقیقات میکروبیولوژی، استفاده از دستگاه انکوباتور است که در آزمایشگاه های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده ای همچون سلول ها یا میکروب ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این وسیله برای کنترل و تنظیم میزان رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن محیط رشد ارگانیسم موجودات زنده استفاده می شود. دستگاه انکوباتور توسط یک پزشک فیلیپینی به نام فیدل موندو اختراع شده است.

دستگاه بن ماری

از دیگر تجهیزات آزمایشگاهی که در تحقیقات میکروبیولوژی کاربرد دارد، می توان به «بن ماری» اشاره کرد. این وسیله توسط فرانسوی ها اختراع شد و به معنای حمام آب است که برای گرم کردن یکنواخت و تدریجی محلول ها در بازه زمانی مشخص استفاده می شود. برای دستگاه محدوده دما مشخص می شود که حداقل آن، دمای اتاق و حداکثر آن، دمای 100 درجه سانتیگراد است. دستگاه بن ماری دارای یک محفظه فلزی است که از قسمت های دیگری همچون دستگیره، محفظه بیرونی روكش دار، محفظه كوچك تر داخلی و منبع حرارتی تشکیل شده است.

کلنی کانتر

برای شرح بهتر نقش تجهیزات آزمایشگاهی در تحقیقات میکروبیولوژی، می توان به کلنی کانتر اشاره کرد که یک دستگاه الکتریکی برای نمایش تعداد باکتری ها یا میکروارگانیسم‌ های موجود در محیط کشت آگار می باشد. این دستگاه با یک پلیت کار خود را آغاز می کند. برای محیط های دارای کلنی با تراکم یکسان، پلیت به چهار قسمت تقسیم می شود و سپس عدد حاصل در 4 ضرب می شود. برای محیط های با تراکم غیریکسان، هر چهار قسمت شمارش می شوند.

دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو برای استریل کردن تمامی تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه و محیط های کشت میکروبی و ... استفاده می شود. این دستگاه با حرارت مرطوب وسایل را استریل و ضدعفونی می کند. عملکرد دستگاه اتوکلاو به گونه ای است که می تواند بخار آب اشباع شده را با حرارت 121 درجه سانتیگراد ایجاد کند تا ساختمان میکروب ها و هاگ های ایجاد شده تخریب شود. در نتیجه تمامی میکروارگانیسم های شناخته شده از بین می رود.

اتو یا انکوباتور(گرمخانه)

در علم میکروبیولوژی باید بتوان باکتریها را پس از مرحله کشت، رشد و پرورش داد. برای این کار به تجهیزات منحصر به فردی نیاز است که اتو یا انکوباتور می تواند به خوبی از عهده این مسئولیت برآید. این دستگاه گرما تولید می کند که بواسطه این گرما باکتری ها رشد می کنند. دمای داخل اطاقک انکوباتور بوسیله دماسنج کنترل می شود.

لوله های کشت

در میکروبیولوژی برای آزمایش و شناخت میکروب ها از لوله های مخصوص استفاده می شود که به رشد و تكثير ميكروارگانيسم ها در محيط كشت مصنوعي (جامد يا مايع) کمک می کند. لوله های کشت که لوله آزمايش مورتون (Morton) نام دارند با فلز زنگ نزن مسدود می شوند و محققان می توانند مواد میکروبی را براحتی در آن ها بریزند.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/3/27
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 365
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی