سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
نایاب ترین تجهیزات آزمایشگاهی کدامند؟
تمامی تجهیزاتی که در آزمایشگاه ها مورد نیاز است، در دسترس نیستند و نمی توان براحتی آنها را در بازار خریداری کرد. برخی از تجهیزات ازمایشگاهی کمیاب را معرفی می کنیم

تجهیزات آزمایشگاهی نایاب


تمامی تجهیزاتی که در آزمایشگاه ها مورد نیاز است، در دسترس نیستند و نمی توان براحتی آنها را در بازار خریداری کرد. از جمله تجهیزات آزمایشگاهی کمیاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دَم‌ سنج

دم سنج که با نام دیگر اسپیرومتر هم خوانده می شود، به منظور اندازه گیری حجم هوای دم و بازدم مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه می تواند میزان اکسیژن هوای محیط و انتشار آن به سلول ها برای انجام فعالیت ‌های سوخت‌ و ساز بدن را نمایش دهد. دم سنج می تواند دی اکسید کربن حاصل از سوخت و ساز بدن را دفع کند. در دستگاه دم سنج ریه هایی تعبیه شده که همچون ریه های طبیعی انسان عمل می کنند.
از دیگر کارکردهای دستگاه دم سنج می توان به خنثی کردن ناگهانی PH و مایعات بدن، محافظت از غشاءهای سطحی در مقابل عوامل مخرب محیطی مانند اجزاء سمی معلق در هوا و میکرو ارگانیسم‌ها، گرم و تازه کردن گازها در تماس با سطح (سطح تهویه‌ای) اشاره کرد.

دستگاه الکترو انسفالوگرام (eeg)

دستگاه الکترو انسفالوگرام یکی از تجهیزات آزمایشگاهی کمیاب است که می تواند سیگنال های الکتریکی مغز را با استفاده از21 الکترود، ثبت کند. الکترودها به ترتیب خاصی در سطح سر نصب می شوند و با کمک نوارهای ارتجاعی، همانند یک کلاه در کنار هم و روی سر قرار می گیرند. سیستم دستگاه الکترو انسفالوگرام حساس و نویزپذیر است. زیرا دامنه های سیگنال این دستگاه 100 میکرو ولت است. این دستگاه می تواند تغییرات میزان هوشیاری را به دلیل وجود منحنی های حاصل از الکترو انسفالوگرام شاخص بسیار حساس اندازه گیری کند.
از دستگاه الکترو انسفالوگرام برای تشخیص بیماری صرع استفاده می شود که می تواند زمان حملات پراکنده، تغییرات معمول را ثبت کند.

دستگاه اتوآنالایزر

دستگاه اتوآنالایزر می تواند میزان و مقدار ترکیب های شیمیایی موجود در خون را اندازه بگیرد. این دستگاه با مخلوط کردن، اندازه گیری رنگ سنجی و واکنش معرف در حضور جریان مداوم این کار را انجام می دهد. اسپکتروفتومتری اساس سنجش دستگاه است که بعد از جدا کردن سرم خون، معرف مورد نظر (برای مثال کلسترول خون) به سرم اضافه و ترکیب نهایی به رنگ خاص تبدیل می شود.

دستگاه سونو کید (جنین یاب)

یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز و کمیاب در آزمایشگاه ها دستگاه سونوکید است که در مطب های زنان و زایمان، بیمارستان ها و کلینیک های مامایی استفاده می شود. این دستگاه برای فیزیولوژی قلب جنین استفاده می شود. متخصص زنان و زایمان می تواند با دستگاه های مخصوص از هفته چهاردهم صدای قلب جنین را تشخیص دهد. در صورتی که دستگاه صدای جنین را سمع نشود، از دستگاه سونوکید استفاده می شود تا از سلامت جنین اطمینان کامل حاصل شود. دستگاه با استفاده از روش ماوراء صوت داپلر عمل می کند.

ست سرم

ست سرم یک ست فیلتردار است که بین محفظه سرم با آنژیوکیت، اسکالپ وین یا سرسوزن ارتباط برقرار می کند تا سرم بهتر به بدن تزریق شود. در این وسیله یک کلمپ تعبیه شده است که می تواند جریان در نظر گرفته‌ شده را تنظیم کند. از دیگر خصوصیات این وسیله می توان به انعطاف‌پذیری تیوب ‌ها و بکارگیری قطعات درجه ۱ اشاره کرد.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/3/27
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 388
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی