سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
رایج ترین تجهیزات تصویربرداری موجود در بیمارستان ها
در بیمارستان ها به دلیل مراجعه عموم مردم و دنبال کردن اهدافی همچون شناخت، درمان و بررسی بیماری‌ ها، باید از تمامی تجهیزات مدرن پزشکی استفاده شود. بخشی از این تجهیزات به تصویربرداری از اعضای بدن بیماران اختصاص دارد.
در بیمارستان ها به دلیل مراجعه عموم مردم و دنبال کردن اهدافی همچون شناخت، درمان و بررسی بیماری‌ ها، باید از تمامی تجهیزات مدرن پزشکی استفاده شود. بخشی از این تجهیزات به تصویربرداری از اعضای بدن بیماران اختصاص دارد. از جمله رایج ترین تجهیزات تصویربرداری که در اغلب بیمارستان ها استفاده می شود، می توان موارد زیر را نام برد:
 

آندوسکوپی

 یکی از معمول ترین تجهیزات تصویربرداری در بیمارستان ها استفاده از دستگاه آندوسکوپی است که در آن از یک لوله باریک و انعطاف پذیر استفاده می شود. در یک سر این لوله یک دوربین قرار دارد که از راه مقعد یا دهان وارد بدن بیمار می شود. دستگاه آندوسکوپی برای تشخیص بیماری در بخش های مختلف بدن از جمله مفاصل، ریه‌ها، مثانه، دستگاه گوارش و آپاندیس استفاده می شود. از آنجا که استفاده از این دستگاه با درد و ناراحتی همراه است، زمان استفاده، به بیمار داروهای مسکن داده می شود. آندوسکوپی یکی از دستگاه هایی است که برای تشخیص زخم معده و اثناعشر کاربرد دارد و می تواند پزشک را از وجود سرطان در بدن بیمار مطلع کند.

اسپکت

یکی دیگر از تجهیزات رایج در بیمارستان ها، دستگاه اسپکت است که با یک دوربین ثابت عمل می کند. دستگاه به صورت مقطعی از اعضای داخلی بدن بیمار تصویر ثبت می کند. اسپکت با استفاده از اشعه گاما عمل می کند و قابلیت ثبت تصاویر سه بعدی را دارد. این دستگاه با نشان دادن فعالیت‌های متابولیکی داخل بدن، تصویربرداری از تومور، استخوان‌های بدن، تیروئید و رشد و سرایت بیماری، گامی مهم در جهت تشخیص و درمان به موقع بیماری هاست.

آنژیوگرافی

از دیگر تجهیزات تصویربرداری مورد نیاز در بیمارستان ها باید به آنژیوگرافی یا آرتریوگرافی اشاره کرد که در آن اجزای دستگاه گردش خون از قبیل سرخرگ ‌ها، سیاهرگ ‌ها و حفره‌ های قلب با تابش اشعه ایکس نشان داده می شوند. در این دستگاه یک لوله باریک از طریق سیاهرگ یا سرخرگ‌های پا یا دست به سمت قلب هدایت می شود که می تواند عملکرد قلب و عروق را اندازه گیری و تصاویر مربوط به آنها را ثبت کند. بیمارستان ها از دستگاه آنژیوگرافی برای تشخیص تعداد عروق کرونری، نشان دادن محل دقیق انسداد داخل عروق و وسعت انسداد عروق استفاده می کنند.

فلوروسکپی

فلوروسکپی از دیگر تجهیزات تصویربرداری رایج در بیمارستان های مدرن است که با دریافت و کسب رشته تصاویر اشعه ایکس در یک بازه زمانی عمل می کند. متخصصان با استفاده از این دستگاه می توانند به صورت همزمان با تصاویر ویدئویی تغییرات لحظه‌ای بیمار را هم مشاهده کنند. فلوروسکپی ترکیبی از دستگاه رادیوگرافی است که چندین تصویر را در فاصله زمانی مشخص ثبت می کند.

ماموگرافی

ماموگرافی هم مانند رادیولوژی از اشعه ایکس استفاده می کند. با این تفاوت که میزان این اشعه با دوز پایین است. این دستگاه از دو قسمت آشکارساز (فیلم ‌های همراه با صفحات تشدیدکننده) و تیوب اشعه ایکس تشکیل شده است. میان این دو قسمت صفحه کنترل عوامل تابش قرار دارد. در قسمتی از دستگاه ماموگرافی، یک کمپرسور قرار دارد که برای فشرده کردن اعضا مورد استفاده قرار می گیرد تا اشعه ایکس در تمامی قسمتهای بدن به یک اندازه بتابد و تصاویر از همه قسمت های عضو مورد نظر ثبت شود.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/3/31
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 331
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی