سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
تجهیزات تصویربرداری پزشکی
یکی از معتبرترین راه های تشخیص بیماری هایی همچون سرطان و تشخیص جنسیت جنین، استفاده از تجهیزات تصویربرداری پزشکی است.

درباره تجهیزات تصویربرداری پزشکی بیشتر بدانیم


تصویربرداری پزشکی نام یکی از رشته های پزشکی است که در آن پزشکان با کمک تجهیزات مناسب، به ثبت تصاویری از درون بدن انسان می پردازند و بدین ترتیب به تشخیص بیماری های درونی فرد کمک می کنند. شاید بتوان گفت یکی از معتبرترین راه های تشخیص بیماری هایی همچون سرطان، شکستگی استخوان، تومورهای مغزی، گرفتگی عروق قلبی و تشخیص جنسیت جنین، استفاده از تجهیزات تصویربرداری پزشکی است.

از مهمترین تجهیزات تصویربرداری می توان به دستگاه های زیر اشاره کرد:
  • دستگاه رادیولوژی

  • دستگاه سیتی اسکن

  • دستگاه ام آر آی

  • دستگاه سونوگرافی

  • دستگاه پت

 
دستگاه رادیولوژی:
یکی از تجهیزات تصویربرداری مهم در علم پزشکی، دستگاه رادیولوژی است. اولین تصویربرداری از بدن انسان در سال 1895 توسط رونتگن با کشف پرتو ایکس انجام شد. دستگاه رادیولوژی به وسیله تولید اشعه ایکس و عبور از بدن بیمار، باعث ایجاد تصویر داخلی از بدن فرد بیمار، بر روی یک فیلم می شود. پزشکان با کمک دستگاه رادیولوژیِ به تشخیص شکستگی و در رفتگی استخوان، زخم های اندام های گوارشی، پارگی اندام ها و بیماری های مفصلی پی می برند.

دستگاه سی تی اسکن:
توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن، یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است که بعد از رادیوگرافی ساده، بیشترین کمک را در تشخیص بیماری ها انجام می دهد. دستگاه سی تی اسکن تصاویری از بافت های بدن را نشان می دهد. این دستگاه چنان پرقدرت است که تصاویری از برش هایی با فاصله کمتر از یک میلیمتر در بدن انسان را نشان می دهد. تقریبا از تمام قسمت های بدن سی تی اسکن انجام می شود و محدودیتی ندارد. دستگاه سی تی اسکن تصویربرداری مقطعی و عرضی از عضو مورد نظر را انجام می دهد. برای تصویربرداری از هر عضو، دستگاه به دور عضو مورد نظر می چرخد و در هر چرخش، یک مقطع از عضو را در کوتاه ترین زمان تصویربرداری می کند. این تصاویر به کمک کامپیوتر بازسازی می شوند و در نهایت یک تصویر کلی از عضو مورد نظر به دست می آید.

دستگاه ام آر آی:
ام آر آی مخفف عبارت Magnetic Resonance Imaging است و به معنای تصویرسازی تشدید مغناطیسی است. اساس ام آر آی حرکت اسپینی هسته های اتم هیدروژن موجود در بدن افراد است. دستگاه ام آر آی یکی از پیشرفته ترین تجهیزات تصویربرداری پزشکی است که با کمک آن، می توان تصاویری از بافت های درونی بدن را دید. خوشبختانه در دستگاه ام آر آی همانند دستگاه رادیولوژی و دستگاه سی تی اسکن از اشعه های یونیزه کننده استفاده نشده است. به همین دلیل استفاده از از این روش برای تصویربرداری بافت ها، بسیار کم ضرر خواهد بود. برای تصویربرداری ام آر آی ابتدا بیمار به صورت خوابیده درون دستگاه قرار می گیرد. دستگاه ام آر آی با ایجاد یک میدان مغناطیسی بزرگ و با ارسال امواج رادیویی به جسم بیمار، بر روی هسته هیدروژن درون جسم اثر می کند. هیدروژن ها در میدان مغناطیسی ایجاد شده قرار می گیرند و در نهایت تصاویری از مقطع مورد نظر توسط کامپیوتر ثبت می شود.

دستگاه سونوگرافی:
سونوگرافی یکی از روش های تشخیص بیماری در پزشکی است که به آن صوت نگاری، اکوگرافی یا پژواک نگاری هم گفته می شود. دلیل این نامگذاری اساس کار سونوگرافی است که با امواج فراصوت به بررسی بافت هایی مانند اندام های داخلی، تاندون ها و عضلات می پردازد. کاربرد وسیع سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین در دوران حاملگی است. با کمک سونوگرافی می توان به بیماری هایی نظیر بیماری های سیستم صفراوی، بیماری های قلبی، کلیوی و عروقی پی برد. دستگاه سونوگرافی با کمک وسیله ای به نام مبدل بر روی پوست حرکت می کند و با ارسال امواج فراصوت به داخل بدن، از بافت های داخلی بدن تصویربرداری می کند. این امواج به کمک مبدل به رایانه منتقل می شود تا تصاویری روی نمایش گر ایجاد شود. تصاویر سونوگرافی متحرک هستند.

دستگاه پت:
پزشکی هسته ای، یکی از شاخه های نوین پزشکی است که با کمک آن، پزشکان به تشخیص سریع بیماری هایی نظیر سرطان می پردازند. در پزشکی هسته ای یک ماده رادیواکتیو از طریق خوراکی، استنشاق و یا رگ وارد بدن می شود. این مواد در قسمت های خاصی از بدن تجمع می یابند. دستگاهی به نام دوربین گاما، تعداد تشعشعات پرتو گاما را اندازه می گیرد. با کمک محاسبات در میزان جذب اکتیویته در آن عضو، به بیماری فرد پی برده می شود.
یکی از تجهیزات تصویربرداری مهم هسته ای، دستگاه پت است. برای استفاده از این دستگاه، یک عنصر رادیواکتیو وارد بدن بیمار می شود، سپس با تولید دو عدد پرتو گاما، سیستم آناتومی و فیزیولوژی بدن فرد مشخص می شود.
 به منظور آگاهی از اطلاعات فروش تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات توانبخشی، تجهیزات دندان پزشکی و تجهیزات تصویربرداری می توانید با شرکت ایکس مد در تماس باشید.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/2/4
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 447
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی