سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
تجهیزات تصویربرداری پزشکی به چند دسته تقسیم می شوند؟
تجهیزاتی که در پزشکی برای تصویربرداری استفاده می شود، به چندین دسته تقسیم می شوند که هر یک برای ثبت تصویر از بخش های مختلف بدن کاربرد دارند.
تجهیزاتی که در پزشکی برای تصویربرداری استفاده می شود، به چندین دسته تقسیم می شوند که هر یک برای ثبت تصویر از بخش های مختلف بدن کاربرد دارند. برخی از بیماری ها خطرناک هستند و به دلیل نفوذ در بافت های زیرین بدن، قابل مشاهده نیستند که تنها با استفاده از تجهیزات تصویربرداری می توان آنها را تشخیص داد و برای درمان اقدام کرد.

انواع تجهیزات تصویربرداری پزشکی

رادیوگرافی

رادیولوژی برای تشخیص اختلالات و مشکلاتی همچون زخم در دستگاه گوارش، پاره شدن اندام های داخلی همچون تاندوم ها، در رفتگی و شکسته شدن استخوان ها استفاده می شود. دستگاه رادیولوژی ساده می توان اشعه ایکس را از بدن بیمار عبور دهد. با این کار در زمان ثبت تصویر، از قسمت های داخلی بدن تصویربرداری می شود. رادیولوژی ساده هم زیر مجموعه ای از رادیولوژی است و برای تشخیص بیماری های داخلی همچون شکستگی کاربرد دارد.

سی تی اسکن

زمانی که بیماران دچار خونریزی های داخلی می شوند، تنها با استفاده از دستگاه سی تی اسکن است که می توان به علل خونریزی پی برد. برای مثال خونریزی در معده که می تواند ناشی از زخم معده یا زخم اثنا عشر باشد، با دستگاه تصویربرداری سی تی اسکن قابل مشاهده است. این دستگاه می تواند به دور عضو مورد نظر بچرخد و سپس به صورت مقطعی تصویربرداری کند. در هر بار که دستگاه به دور عضو می چرخد یک تصویر از آن ثبت می کند. در نهایت این تصاویر با کامپیوتر بازسازی می شوند تا متخصص بتواند به نوع اختلال و عارضه بیمار پی ببرد.

سونوگرافی

زمانی که بیمار به دلیل اختلال در برخی از قسمت های بدن همچون سیستم اداری، قلب و عروق و یا صفراوی به متخصص مراجعه می کند، با سونوگرافی علل بیماری وی مشخص می شود. از دستگاه سونوگرافی برای تشخیص بیماری های جنین در زنان باردار هم استفاده می شود.

ام آر آی (MRI)

از دیگر تجهیزات تصویربرداری پزشکی باید به دستگاهی اشاره کرد که قابلیت نمایان کردن ساختمان های ریز بدن را دارد. این دستگاه به دلیل سرعت در کار می تواند مشکلاتی را که در عروق، قلب، ماهیچیه ها و رباط های ایجاد می شود بخوبی نشان دهد. ام آر آی از میدان مغناطیسی استفاده می کند که بیمار باید در این میدان قرار بگیرد. سپس دستگاه با ارسال امواج رادیویی و اثر گذاشتن بر روی هسته اتم هیدروژن در بدن می تواند از اعضای داخلی تصویربرداری کند.

دستگاه پت  (PET Scan)

از دیگر تجهیزات تصویربرداری می توان به دستگاه پت اشاره کرد که برای تصویربرداری از توموگرافی گُسیل پوزیترون استفاده می کند. این دستگاه اغلب برای شناسایی سرطان و اندازه‌گیری تاثیر درمان‌ بر این بیماری کاربرد دارد. همچنین پت اسکن برای بررسی تشخیص بیماری های عروق کورونری (شریان‌های تغذیه‌کننده عضله قلب)، تشخیص تومورهای قابل برداشت بوسیله جراحی و نشان دادن میزان جریان خون به قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

 پزشکی هسته‌ای (RNI)

یکی دیگر از تجهیزات تصویربرداری استفاده از پزشکی هسته ای می باشد که زمان استفاده از آن یک ماده رادیواکتیو از طریق تزریق در رگ یا خوراکی یا استنشاقی وارد بدن بیمار می شود و سپس متخصص با دوربین گاما، تعداد تشعشعات گامای ساطع شده از بدن بیمار را شمارش می‌کند. با استفاده از دستگاه پزشکی هسته ای، میزان جذب اکتیویته در عضو مورد نظر مشخص می شود و پزشک به نوع بیماری پی می برد.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/3/31
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 373
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی