سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
تجهیزات آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی شامل چه اجزایی می شوند؟

تجهیزات آزمایشگاهی شامل چه اجزایی می شوند؟

یکی از راه های تشخیص بیماری در مراحل اولیه ابتلا به بیماری، انجام دادن آزمایش های پزشکی است. علوم آزمایشگاهی، یکی از شاخه های مهم پزشکی است که با آنالیز آزمایشگاهی خون و بافت های بدن به تشخیص بیماری ها می پردازد. همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. به همین دلیل انجام آزمایشات در سنین بالای سی سال به طور مرتب توسط پزشکان پیشنهاد می شود تا در صورت پیدایش بیماری، از همان ابتدا برای درمان بیماری اقدام شود.

دستگاه سانتریفیوژ

یک آزمایشگاه پزشکی، حتما دارای دستگاه سانتریفیوژ می باشد. این دستگاه با کمک موتور به سرعت حول یک محور می چرخد وبا استفاده از نیروی گریز از مرکز، مواد را از یکدیگر جدا می کند. برای مثال یکی از کاربردهای سانتریفیوژ در آزمایشگاه ها، جدا کردن گلبول های قرمز خون از پلاسما است.
انواع مختلفی از سانتریفیوژ های آزمایشگاهی با کاربردهای متفاوت وجود دارد.
از سانتریفیوژ افتراقی در آزمایشگاه ها برای جدا کردن بخش خاصی از سلول ها استفاده می شود. این سلول پس از جداسازی توسط مسئول مربوطه بررسی می شود.
سانتریفیوژ ایزوپیکنیک در جداسازی DNA از سلول مورد استفاده قرار می گیرد. برای بررسی DNA در آزمایشات ژنتیک از این دستگاه استفاده می کنند.
سانتریفیوژ گرادیان ساکاروز برای تخلیص ویروس های انولوپ دار یا ریبوزوم ها مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.
نکته ای که در استفاده از سانتریفیوژ باید رعایت شود، توازن دستگاه است. لوله های آزمایشی باید به صورت متقارن کنار هم قرار بگیرند، در غیر اینصورت در سرعت های بالای روتور، احتمال صدمه به دستگاه، شکستگی لوله های آزمایشی و حتی صدمات جانی هم وجود خواهد داشت.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی

یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی مهم، میکروسکوپ های آزمایشگاهی است. کار میکروسکوپ ها، بزرگنمایی تصاویری است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. این میکروسکوپ ها اغلب بعد از سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می گیرند. محتویات لوله های آزمایشگاهی بعد از جداسازی فازها، زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند.

سه نوع از میکروسکوپ هایی که در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:
  • میکروسکوپ های نوری

  • میکروسکوپ های الکترونی

  • میکروسکوپ های کاوشگر

انکوباتور یا مرکز رشد
یکی از تجهیزات آزمایشگاهی که بیشتر در آزمایشگاه های پیشرفته به چشم می خورد وسیله ای به نام انکوباتور یا مرکز رشد است. در آزمایشگاه ها، اگر بخواهند میکروب یا جاندار کوچکی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود پرورش دهند از انکوباتور استفاده می کنند. انکوباتورها شرایط دمایی و رطوبتی مناسب را برای رشد جاندار فراهم می کنند تا با تکثیر آن ها، به انجام آزمایشات گوناگون بپردازند. انکوباتورها بیشتر توسط کشورهای آمریکایی و ژاپنی ساخته می شوند و یکی از ابزارهای مهم برای کشت جانداران ریز همانند باکتری ها، قارچ ها، جلبک ها و ... می باشند.

دستگاه اتوآنالایزر
اتوآنالایزر دستگاهی است که در اندازه گیری ترکیب شیمیایی خون کاربرد دارد. این دستگاه بر اساس اسپکتروفتومتری کار می کند. در این دستگاه از یک طرف نمونه و از طرف دیگر معرف مورد نظر وارد دستگاه می شوند. آشکارسازها و سنسورها نتایج ترکیب و تغییر رنگ را به پردازشگر ارسال می کنند. در نهایت با تعاریف داده های خام، اطلاعاتی در چاپگر به نمایش گذاشته می شود. اتوآنالایزرها دستگاه های پیچیده ای هستند که در کوتاه ترین زمان، جواب آزمایش مورد نظر را به بیمار می دهند.
از مهم ترین اتوآنالایزرها در آزمایشگاه ها می توان به اتوآنالایزرهای بیوشیمی، سل کانترها، گازهای خونی، اندازه گیری الکترولیت های خون (یون سدیم و پتاسیم) و تست های ELISA اشاره کرد.
اتوآنالایزرها دستگاه های هوشمندی هستند که امکان اشتباه در آن ها وجود ندارد. اگر اشتباهی در نتایج آزمایشگاهی رخ دهد، این اشتباهات قطعا متوجه اپراتور است. یکی از ساده ترین اشتباهات اپراتوری، کالیبره نکردن دستگاه است که منجر به ثبت داده های اشتباه می شود.

دستگاه فتومتر
این دستگاه هم مانند دستگاه اتوآنالایزر بر اساس اسپکتروفتومتری کار می کند. فتومتر یکی از تجهیزات الکتریکی آزمایشگاهی است که در اکثر آزمایشگاه ها دیده می شود. از این دستگاه برای سنجش میزان پتاسیم و سدیم استفاده می شود.

دستگاه شمارنده گلبول های خون و سلول های آزمایشگاهی
سل کانترها جزء پرکاربردترین و اصلی ترین تجهیزات آزمایشگاهی هستند. سل کانترها تعداد گلبول های سفید و قرمز خون را اندازه گیری می کنند. علاوه بر این، سل کانترها قابلیت اندازه گیری هموگلوبین خون، پلاکت ها و هماتوکریت ها را هم دارند.
هود میکروبیولوژی یا هود میکروبی، بن ماری آزمایشگاهی، میزهای مخصوص آزمایشگاه، دستگاه تجزیه مواد شیمیایی خون و کیت های آزمایشگاهی از دیگر تجهیزات آزمایشگاهی می باشند که مورد استفاده متخصصین علوم آزمایشگاهی قرار می گیرند.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/2/4
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1058
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی