سبد خرید خالی است.
به وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان خوش آمدید.می توانید در این سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید.
                                                     وب سایت تجارت الکترونیک پزشکی ایرانیان  سرمايه گذار مي پذيرد
آشنایی با تجهیزات توانبخشی کاربردی در سطح شهر
معلولان و افراد ناتوان هم مانند سایر افراد عادی و سالم نیاز دارند تا وارد جامعه شوند و از امکانات سطح شهر و مکان های عمومی بهره مند گردند. اما با توجه به محدودیت های جسمی که این قشر دارند، استفاده از امکانات شهری برای آنها بدون در نظر گرفتن مجموعه ای از شرایط، سخت و دشوار است.
معلولان و افراد ناتوان هم مانند سایر افراد عادی و سالم نیاز دارند تا وارد جامعه شوند و از امکانات سطح شهر و مکان های عمومی بهره مند گردند. اما با توجه به محدودیت های جسمی که این قشر دارند، استفاده از امکانات شهری برای آنها بدون در نظر گرفتن مجموعه ای از شرایط، سخت و دشوار است. به طوری که اگر به نیازها و محدودیت های آنها توجه جدی نشود، چه بسا این قشر از حضور در جامعه و مکان های عمومی خودداری کنند که این امر تبعات سوئی را برای آنان به دنبال دارد.
 

برخی تجهیزات توانبخشی در سطح شهر

از جمله تجهیزات توانبخشی که برای حمایت از حضور معلولان، سالمندان و افراد ناتوان در جامعه لازم است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسانسور

بالا و پایین رفتن از ساختمان های چند طبقه برای معلولان بدون آسانسور تقریبا دشوار و غیرممکن است. اما در فضای شهری لازم است که آسانسور در مسیر افراد معلول قرار بگیرد و تمامی قوانین ایمنی برای آن در نظر گرفته شود. در کنار آسانسور، وجود پله برقی هم می تواند به عبور و مرور افراد معلول در مکان های پله دار کمک کند. آسانسورهایی که برای افراد معلول طراحی می شود باید در ابعاد 110*140 سانتیمتر باشد و به صورت اتوماتیک عمل کند. علائم دیداری و گفتاری و شنیداری بالای ورودی هم یکی دیگر از شرایط نصب آسانسور برای معلولین در سطح شهر است.

سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی برای افراد معلول باید مناسب با نیازها و محدودیت های آنها باشد. حداقل فضایی که برای طراحی و ساخت سرویس بهداشتی در نظر گرفته می شود، ۱۷۰×۱۵۰ سانتیمتر است. ورودی سرویس بهداشتی باید مسطح و فاقد آستانه باشد. نصب شیر اهرمی در روشویی، رعایت استانداردها و باز شدن سرویسها به سمت خارج، از دیگر شرایط سرویس بهداشتی برای معلولین در سطح شهر است.

مسیر نابینایان

نابینایان به مسیرهای مسطح و بدون گودال نیاز دارند. برای ایجاد مسیر مناسب برای این قشر باید از کف پوش های شیاردار استفاده شود که عمق این شیارها ۵ میلی‌متر و فاصله میان دو شیار کناری، 2 سانتیمتر باشد. برای احترام به حقوق نابینایان بهتر است کفپوش های خیابان با رنگ زرد مشخص شوند تا شهروندان عادی از تردد بر روی کفپوش ها خودداری کنند.

خودپردازی

معلولین هم مانند سایر افراد جامعه برای انجام امور روزمره خود به دستگاه خودپرداز نیاز دارند. اما شرایطی که در خودپرداز برای افراد معلول در نظر گرفته می شود، منحصر به فرد و متناسب با نیازها و محدودیت های آنهاست. با توجه به اینکه جمع زیادی از معلولین، افراد روشندل هستند، باید خودپردازها مجهز به سیستم صوتی هم باشند تا تمامی عملکرد دستگاه برای آنها توضیح داده شود. کوتاه بودن ارتفاع خودپرداز به گونه ای که افراد ویلچری هم بتوانند براحتی از آن استفاده کند، از دیگر شرایط نصب خودپرداز در سطح شهر است. استاندارد ارتفاع برای خودپرداز 80 سانتیمتر است.

نرده در مکان های شیب دار

مکان های شیب دار برای عبور و مرود افراد معلول خطرساز است و تردد آنها را با مشکل مواجه می کند. اما با وجود نرده، فرد معلول با تکیه به نرده ها براحتی می تواند در مکان های شیب دار هم حرکت کند.
 
نویسنده :  ویکی محتوا    |    1396/3/31
سایر مقالات این نویسنده :


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 359
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
تجهیزات پزشکی